VISITING THE GALLERIES UP CLOSE

- Hover over images to learn more about an individual artwork -

- Click on an image to view full size artwork and scroll through all images in that school - 

DENNISON ELEMENTARY

"Etchy Sketchy Robot"
"Etchy Sketchy Robot"

Sonya Giri Grade 4 Black & White Drawing 9" W x 12" H

"Sail Away"
"Sail Away"

John Kasic Grade 1 Color Drawing 9" W x 9" H

"A Walk in the Park"
"A Walk in the Park"

Mason Mahoney Grade 5 Sculpture 14" W x 8" H x 6" D

"Let the Good Times Roll"
"Let the Good Times Roll"

Anthony Parra Grade 4 Sculpture 9" W x 10" H x 9" D

"Wrinkles of Time Elephant"
"Wrinkles of Time Elephant"

Brynn Young Grade 6 Black & White Drawing 9" W x 12" H

D'EVELYN JR./SR. HIGH

"Singularity"
"Singularity"

Taryn Bilyeu Grade 10 First Place - Drawing 12" W x 12" H

"McDonald's"
"McDonald's"

Evangeline Hereford Grade 8 First Place - Painting 11" W x 9.5" H

"The Falcon in the Meadow"
"The Falcon in the Meadow"

Cooper Puckett Grade 8 First Place - Black & White Drawing 11" W x 8.5" H

"Empire State of Mind"
"Empire State of Mind"

Bryce Forsgren Grade 10 Second Place - Photography: Altered Digital 10" W x 12" H

"Metal Branches"
"Metal Branches"

Lexi Gulley Grade 10 Second Place - Jewelry/Metalsmithing 5" W x 2.5" H x 5.25" D

"Cordelia"
"Cordelia"

Elsie Vannice Grade 12 Second Place - Painting 11" W x 14" H

"Bracelet for Nai Nai"
"Bracelet for Nai Nai"

Karina Li Grade 11 Third Place - Jewelry/Metalsmithing 6.6" W x 1" H x .2" D

"Deer"
"Deer"

Ian Combe Grade 11 Honorable Mention - Jewelry/Metalsmithing 4.75" W x 4.25" H x .5" D

"Geometrically Round"
"Geometrically Round"

Kylee Ornstein Grade 12 Honorable Mention - Jewelry/Metalsmithing 19.5" W x 1" H x .25" D

"Hawaiian Evening"
"Hawaiian Evening"

Tessa Liebman Grade 11 Mountainside Guild Award of Excellence Painting 16" W x 20" H

"Nellie"
"Nellie"

Elias Adams Grade 8 Sculpture 8" W x 4" H

"Gamer Rage"
"Gamer Rage"

Santos Adducci Grade 11 Drawing 9" W x 9" H

FLETCHER MILLER

"More"
"More"

Gregory III Canine Companion Painting 8" W x 6" H

"Wind Ice Storm"
"Wind Ice Storm"

Kobe Grade 3 Mixed Media 12" W x 14" H x .5" D

"Happy Spring"
"Happy Spring"

Wesley B. Grade 3 Mixed Media 11" W x 8.5" H

"Sparkly Neat"
"Sparkly Neat"

Nyla E. Grade 5 Mixed Media 7" W x 7.5" H x 6" D

"New"
"New"

Elliot R. Kindergarten Color Drawing 9.5" W x 7.5" H

FREE HORIZON MONTESSORI

"Self Portrait"
"Self Portrait"

Samuel Agyakwa Kindergarten Color Drawing 12" W x 18" H

"The Eyes Have It"
"The Eyes Have It"

Lily Alio Grade 6 Color Drawing 6" W x 3" H

"Owl"
"Owl"

Skylar Becker Kindergarten Mixed Media 12" W x 18"H

"The Eyes Have It"
"The Eyes Have It"

Annika Dierks Grade 6 Color Drawing 6" W x 3" H

"Castle"
"Castle"

Nico Katsuki Grade 1 Painting 12" W x 14" H

"Tints and Shades Bear"
"Tints and Shades Bear"

Cora Marsh Grade 6 Painting 10" W x 8" H

"Mondrian Squares"
"Mondrian Squares"

Ira Arora Grade 1 Mixed Media 9" W x 12" H

"Tree of Life"
"Tree of Life"

Serenity Bumpus Grade 2 Mixed Media 9" W x 12" H

"Indian Corn"
"Indian Corn"

Jack Reardon Kindergarten Mixed Media 9" W x 12" H

"Alma Thomas Creations"
"Alma Thomas Creations"

Heidi Reinhart Kindergarten Mixed Media 12" W x 9" H

"Tree of Life"
"Tree of Life"

Noah Robertson Grade 5 Mixed Media 9" W x 12" H

JEFFCO OPEN

"Thanksgiving Prep"
"Thanksgiving Prep"

Campbell Macur Grade 4 Black & White Drawing 9" W x 6" H

"Orange"
"Orange"

Indi Olyowski Grade 5 Painting 9" W x 12" H

"Raindrops"
"Raindrops"

Alex Osaka Grade 4 Black & White Drawing 6" W x 9" H

"Covid Universal"
"Covid Universal"

Charlie VanderHouwen Grade 6 Black & White Drawing 12" W x 9" H

Untitled
Untitled

Eva Warren Grade 6 Black & White Drawing 9" W x 6" H

WARREN TECH

"Exit West"
"Exit West"

Julianna Sopkin Grade 12 Third Place - Graphic Design 18" W x 9" H

"Natural"
"Natural"

Julianna Sopkin Grade 12 Honorable Mention - Graphic Design 8" W x 8" H

"Eye See You"
"Eye See You"

Haylee Ellis Rocky Mtn. College of Art and Design Promising Artist Scholarship - Graphic Design Grade 12 13" W x 65" H

"2001 A Space Odyssey"
"2001 A Space Odyssey"

Haris Ahmetspahic Grade 12 Graphic Design 18" W x 9" H

"The Last Fire"
"The Last Fire"

Joe Constransitch Grade 11 Graphic Design 13" W x 65" H

"The Stanley Hotel"
"The Stanley Hotel"

Joe Constransitch Grade 11 Graphic Design 11" W x 17" H

PEAK EXPEDITIONARY

MANNING SCHOOL OF ACADEMICS AND ARTS

"Dinosuar"
"Dinosuar"

Keith Dale Grade 7 First Place - Photography (Digital & Traditional) 8" W x 12" H

Untitled
Untitled

Sophie Scarbrough Grade 8 First Place - Jewelry .5" W x 2" H

"The Elements"
"The Elements"

Zoe Pond Grade 7 First Place - Sculpture 6" W x 10" H

"Blowing Bubbles!"
"Blowing Bubbles!"

Olivia Johnson Grade 7 Second Place - Alternative Photography 8" W x 12" H

"Colorado Mountains"
"Colorado Mountains"

Luca Barbat Grade 6 Third Place - Crafts & Fibers 8" W x 6" D

"Mirrored Vision"
"Mirrored Vision"

Levi Smith Grade 7 Honorable Mention - Alternative Photography 8" W x10" H

"Space Oddity"
"Space Oddity"

Ella Barron Grade 6 Crafts & Fibers 8" W x 6" H

"The Heart of Imagination"
"The Heart of Imagination"

Erlend Harris Grade 8 Computer Generated 12" W x 5" H

"Gimme My Ball"
"Gimme My Ball"

Owen Heineman Grade 7 Photography (Digital & Traditional) 8" W x 10" H