VISITING THE GALLERIES UP CLOSE

- Hover over images to learn more about an individual artwork -

- Click on an image to view full size artwork and scroll through all images in that school - 

ARVADA K-8

Untitled
Untitled

Scarlett Kalkman Grade 7 Third Place - Sculpture 5" W x 5" H x 1/16" D

"My Name"
"My Name"

Kashmir Meyer Grade 8 Third Place - Painting 11" W x 14" H

Danielle Pinela Grade 8 Third Place - Jewelry .5" W x 2.5" H x .5" D

Untitled
Untitled

Patricia Lopez Grade 8 Honorable Mention - Crafts & Fibers 4.5" W x 9" H

Untitled
Untitled

Efthimia Loukas Grade 8 Honorable Mention - Jewelry 5/8" W x 1" H x .5" D

Untitled
Untitled

Augustine Abeyta Grade 7 Sculpture 5.5" W x 7" H x 1/16" D

BEAR CREEK K-8

"Pop Art"
"Pop Art"

Lilah Martinez Grade 5 District Purchase - Color Drawing 8.5" W x 11" H

"Minotaur Maniac"
"Minotaur Maniac"

Lucas Brown Grade 3 Color Drawing 15" W 24" H

"Treehouse"
"Treehouse"

Daniel Jacobsen Grade 3 Black & White Drawing 11" W x 17" H

"Flower Dream"
"Flower Dream"

Marieli Lopez Grade 5 Mixed Media 8.5" W x 11" H

"Pop Art"
"Pop Art"

Anjuli Phothisene Grade 5 Color Drawing 8.5" W x 11" H

Untitled
Untitled

Olivia Steward Grade 8 Color Drawing 8.5" W x 11" H

BRADFORD K-8 (NORTH AND SOUTH)

"Fractured Pine Tree"
"Fractured Pine Tree"

Chance Rioux Coloroso Grade 6 First Place - Alternative Photography 12" W x 9" H

"Low Relief Self Portrait"
"Low Relief Self Portrait"

Ethan Garner Grade 8 First Place - Ceramics 9" W x 12" H x 2" D

"Blue"
"Blue"

Laurel Stuber Grade 8 Honorable Mention - Ceramics 9" W x 12" H

"Never mind"
"Never mind"

Clare Amonette Grade 8 Mixed Media 12" W x 12" H

"Glorious Frog"
"Glorious Frog"

Nicholas Cocco Grade 8 Ceramics 11" W x 12" H x 8" D

"Stay Clear in the Light"
"Stay Clear in the Light"

William Crotty Grade 5 Painting 12" W x 18" H

COAL CREEK K-8

THREE CREEKS K-8

Untitled
Untitled

Lucy Budde Grade 5 Color Drawing 11" W x 9" H

Untitled
Untitled

Thomas Drouillard III Grade 5 Black & White Drawing 11" W x 9" H

Untitled
Untitled

Nitzanna Harkness Grade 5 Black & White Drawing 11" W x 9" H

"The Boomed Pillow"
"The Boomed Pillow"

Sophia Hineline Grade 8 First Place - Crafts & Fibers 11" W x 11" H x 2" D

Untitled
Untitled

Tayah Burton Grade 8 Second Place - Ceramics 12" W x 12" H

Untitled
Untitled

Derrick Fifer Grade 8 Honorable Mention - Sculpture 3" W x 6" H x 10" D

"Desert Landscape"
"Desert Landscape"

Hailee Beckloff Grade 7 Painting 6" W x 15" H

"Ostrich"
"Ostrich"

Colton Bomba Grade 8 Painting 5.5" W x 5.5" H

Untitled
Untitled

Rylee Diebold Grade 8 Color Drawing 10" W x 12" H