VISITING THE GALLERIES UP CLOSE

- Hover over images to learn more about an individual artwork -

- Click on an image to view full size artwork and scroll through all images in that school - 

BELL MS

"Through the Eyes of Another"
"Through the Eyes of Another"

Samantha Bernal Grade 7 Color Drawing 12" W x 9" H

Untitled
Untitled

Zoe Laubhan Grade 8 Jeffco Schools Foundation Honorable Mention - Painting 12" W x 9" H

"Ski Daze"
"Ski Daze"

Nathan Peters Grade 7 Color Drawing 12" W x 9" H

"Cardboard Cake"
"Cardboard Cake"

Violet Siebrecht Grade 8 Sculpture 6" W x 8" H

CARMODY MS

Untitled
Untitled

Alethia Amor Grade 8 Color Drawing 6" W x 6" H x 6" D

Untitled
Untitled

Jayden Christensen Grade 6 Color Drawing 12" W x 12" H

"Sun and Moon"
"Sun and Moon"

Nolan Cox Grade 6 Painting 24" W x 12" H

"Ukelele"
"Ukelele"

Rose Dozeal Grade 6 Color Drawing 9" W x 12" H

Untitled
Untitled

Ella Myers Grade 6 Black & White Drawing 12" W x 12" H

Untitled
Untitled

Sadie Staib Grade 8 Sculpture 24" W x 36" H x 16" D

Untitled
Untitled

London Walker Grade 8 Painting 24" W x 9" H

DEER CREEK MS

"Solving Equations"
"Solving Equations"

Katherine Herman Grade 8 Second Place - Photography 54" W x 41 H"

"Cartoon Cooking"
"Cartoon Cooking"

Brooke Romero Grade 8 Second Place - Sculpture 5" W x 10" H x 4" D

Untitled
Untitled

Joseph Kieu Grade 8 Honorable Mention - Computer Generated 13" W x 10" H

Untitled
Untitled

Kayden Livingston Grade 8 Photography 24" W x 25" H

"Fun Food"
"Fun Food"

Jake Drielling Grade 6 Color Drawing 12" W x 9" H

"Funny Face"
"Funny Face"

Jack Jensen Grade 6 Sculpture 9" W x 12"H x 2" D

"Ducks on a Pond"

Cora Eliasson

Grade 8

Computer Generated

Untitled

Caleb Falin

Grade 7

Computer Generated

DRAKE MS

"Space Girl"
"Space Girl"

Willow Manning Grade 7 Second Place - Computer Generated Jeffco Schools Foundation Honorable Mention 8" W x 10" H

"Shadow"
"Shadow"

Avery Grieve Grade 8 Third Place - Photography (Digital & Traditional) 8" W x 10" H

"House in the Pines"
"House in the Pines"

Leo Voit Chromy Grade 7 Honorable Mention - Photography (Digital & Traditional) 10" W x 8" H

"Flower"
"Flower"

Lilly Anderson Grade 7 Computer Generated 10" W x 8" H

"Waves Overhead"
"Waves Overhead"

Savannah Barnes Grade 8 Crafts & Fibers 6" W x 9" H

"Alone"
"Alone"

Leona Borenstein Grade 8 Photography (Digital & Traditional) 10" W x 8" H

"Trypo-Heart"
"Trypo-Heart"

Romely Carreon Grade 8 Black & White Drawing 8.5" W x 9.5" H

"Col. Machinemur"
"Col. Machinemur"

Kam Harman Grade 8 Crafts & Fibers 5" W x 9" H x 3" D

"Soccer Player"
"Soccer Player"

Gabe Just Grade 6 Computer Generated 8" W x 10" H

DUNSTAN MS

Untitled
Untitled

Cadence Fanaro Grade 7 Painting 8" W x 11" H

"Darling Doe"
"Darling Doe"

Lilianna Heuton Grade 8 Black & White Drawing 8" W x 11" H

"Past Memories"
"Past Memories"

Julianna Kacsh Grade 6 Black & White Drawing 8" W x 11" H

"Hummingbird Among the Water"
"Hummingbird Among the Water"

Juliettte Sarazin Grade 8 Black & White Drawing 8" W x 11" H

"Importanza del Tempo"
"Importanza del Tempo"

Olivia Silverio Grade 6 Black & White Drawing 8" W x 11" H

"Divided"
"Divided"

Olivia Silverio Grade 6 Painting 8" W x 11" H

"Rakerfly"
"Rakerfly"

Jade Woolman Grade 6 Color Drawing 8" W x 11" H

"Island Beauty"
"Island Beauty"

Jade Woolman Grade 6 Color Drawing 9" W x 12" H

EVERGREEN MS

"Writing Around the World"
"Writing Around the World"

Sylvia Howell Grade 7 Third Place - Color Drawing 11" W x 9" H

"Joyful Mountain"
"Joyful Mountain"

Jude Barry Grade 6 Color Drawing 9" W x 11" H

"What a Wonderful Afternoon"
"What a Wonderful Afternoon"

Heather Bell Grade 8 Color Drawing 18" W x 11.75" H

"Afternoon Sun"
"Afternoon Sun"

Sky Jones Grade 8 Photography 9" W x 11" H

"Burning Pile"
"Burning Pile"

Violet Penny Grade 8 Color Drawing 12.25"W x 9.25" H

"Evergreen Lantern"
"Evergreen Lantern"

MacKenzie Rauch Grade 7 Ceramics 3.5" W x 6" H x 3.5" D

"Outside of the Bowl"
"Outside of the Bowl"

Luci White Grade 7 Mixed Media 4.25"W x 4.25"H x 1"D

EVERITT MS

"Day Dreaming"
"Day Dreaming"

Megan Davis Grade 8 Second Place - Color Drawing 6" W x 18" H

"Negative Space Studies"
"Negative Space Studies"

Brian Garcia Vargas Grade 7 Second Place - Crafts and Fibers 12" W x 15" H

"Mystic Creature"
"Mystic Creature"

Sophie Martin Grade 8 Second Place - Mixed Media 11" W x 14" H

"Pop Wars"
"Pop Wars"

Samuel Culley Grade 8 Third Place - Print Making 16" W x 12" H

"Dreamscape"
"Dreamscape"

Jacqueline Sigala-Flores Grade 7 Third Place - Mixed Media 12" W x 16" H

"Electric Cactus"
"Electric Cactus"

Sophie Martin Grade 8 Honorable Mention - Print Making 12" W x 16" H

"Iced Landscape"
"Iced Landscape"

Sydney Jackson Grade 8 Mixed Media 8.5 W x 11" H

"Thoughts Inside My Head"
"Thoughts Inside My Head"

Jacqueline Sigala-Flores Grade 7 Color Drawing 6" W x 18" H

FALCON BLUFFS MS

Untitled
Untitled

Silas Cross Grade 8 Painting 12" W x 9" H

"Fall Harvest"
"Fall Harvest"

Presley Davis Grade 6 Color Drawing 12" W x 9" H

"Rue Two"
"Rue Two"

Alyssa Hall Grade 8 Mixed Media 8.5" W x 11" H

Untitled
Untitled

Shae Kalahar Grade 8 Mixed Media 9" W x 12" H

"Self Portrait"
"Self Portrait"

Shae Kalahar Grade 8 Mixed Media 9" W x 12" H

"Eyes of Nature"
"Eyes of Nature"

Madeline Ranum Grade 6 Mixed Media 9" W x 12" H

"Beauty-Flies"
"Beauty-Flies"

Saniyah Safi Grade 6 Mixed Media 9" W x 12" H

"Self Portrait"
"Self Portrait"

Riley Shields Grade 6 Mixed Media 9" W x 12" H

JEFFERSON JR./SR. HIGH (MS)

"Surreal Perspective"
"Surreal Perspective"

Danna Orozco Hernandez Grade 8 Color Drawing 11.5" W x 7" H

"Danna"
"Danna"

Danna Orozco Hernandez Grade 8 Color Drawing 7.5" W x 5" H

"2pt Perspective"
"2pt Perspective"

Raylee McIntyre Grade 8 Color Drawing 12" W x 8" H

"Alfonze"
"Alfonze"

Alfonze Romero Grade 7 Color Drawing 8" W x 5" H

KEN CARYL MS

"Shallow Waters"
"Shallow Waters"

Katie Forbes Grade 8 First Place - Mixed Media 12" W x 9.5" H x 9" D

"Seeking One's Character"
"Seeking One's Character"

Bailey Frank Grade 8 Mixed Meida 12" W x 9.5" H x 9" D

"The Small Adventures of Duck Norris"
"The Small Adventures of Duck Norris"

Vincent Hernandez Grade 7 Color Drawing 17" W x 22" H (Multiple Pages)

"Lion"
"Lion"

Tri Nguyen Grade 8 Black & White Drawing 11" W x 17" H

Untitled
Untitled

Xzaysha Ortez Grade 8 Color Drawing 8.5" W x 11" H

Untitled
Untitled

Lindsey Sandoval Grade 8 Black & White Drawing 8.5" W x 11" H

MANDALAY  MS

Untitled
Untitled

Addison Faurbo Grade 7 First Place - Printmaking 9" W x 13" H

"MLK - A Portrait"
"MLK - A Portrait"

Myra High Grade 7 Honorable Mention - Mixed Media 14" W x 17" H

"Inertia"
"Inertia"

Maya Brandon Grade 8 Mixed Media 16.5" W x 10.5" H

"A Dream of Euphoria"
"A Dream of Euphoria"

Brooke Hopkins Grade 8 Computer Generated 20" W x 26" H

Untitled
Untitled

Victoria Losievsky Grade 7 Printmaking 9" W x 13" H

"Look Deeper"
"Look Deeper"

Mikayla Reeke Grade 8 Black & White Drawing 10" W x 7.5" H

MOORE MS

NORTH ARVADA MS

"Sunset"
"Sunset"

Giuliana Archer Grade 7 Computer Generated 25" W x 14" H

Untitled
Untitled

Andrew Charles Grade 7 Photography (Digital & Traditional) 25" W x 14" H

Untitled
Untitled

Ava Coberly Grade 8 Painting 12" W x 9" H

"Holiday Dessert"
"Holiday Dessert"

Brooke Russell Grade 7 Computer Generated 8" W x 8" H

"Personal Narrative"
"Personal Narrative"

Olliver Bender Grade 6 Black & White Drawing 18" W x 24" H

Untitled
Untitled

Anne Clark Grade 7 Mixed Media 18" W x 24" H

Untitled
Untitled

Wyatt Lager Grade 7 Painting 24" W x 24" H

Untitled
Untitled

Annabelle Marquez Grade 8 Mixed Media 18" W x 24" H

Untitled
Untitled

Oliver Oberheide Grade 7 Mixed Media 24" W x 36" H

"RIIVALS"
"RIIVALS"

Kynan Shisler Grade 6 Painting 24" W x 24" H

Untitled
Untitled

Macie Villegas Grade 8 Black & White Drawing 24" W x 28" H

OBERON MS

Untitled
Untitled

Jackson Steinwagner Grade 7 Second Place - Jewelry 2" W x 2" H x .5" D

Untitled
Untitled

Mason Lovell Grade 8 Third Place - Computer Generated 10" W x 8" H

Untitled
Untitled

Gianna Rivera Grade 7 Third Place - Ceramics 4" W x 6" H x 4" D

Untitled
Untitled

Isabella Teran Grade 8 3rd Place - Black & White Drawing 9" W x 12" H

"The Love of Canines"
"The Love of Canines"

Olivia Mann-Myers Grade 7 Honorable Mention - Color Drawing 12" W x 12" H

Untitled
Untitled

Alyssa Alberts Grade 7 Photography (Digital & Traditional) 10" W x 8" H

"PRIDE"
"PRIDE"

Alyssa Allen Grade 8 Mixed Media 11" W x 14" H

"Don Quixote Guacamole"
"Don Quixote Guacamole"

Patch Arnold Grade 7 Photography (Digital & Traditional) 8" W x 10" H

"Protection"
"Protection"

Nelly Branstiter Grade 6 Photography (Digital & Traditional) 8" W x 10" H

SUMMIT RIDGE MS

"Inside of Me"
"Inside of Me"

Uyen Vi Ly Grade 8 First Place - Computer Generated 8" W x 11" H

"The Universe"
"The Universe"

Charlee Vincent Grade 6 First Place - Color Drawing 9" W x 12" H

"The Rooster"
"The Rooster"

Tatum Williams Grade 7 Honorable Mention - Painting 12" W x 35" H

"Squirrel"
"Squirrel"

Maren Anderson Grade 8 Sculpture 9" W x 13" H x 17" D

"The Meaning of Life"
"The Meaning of Life"

Faith Archbold Grade 8 Computer Generated 8" W x 11" H

"Dragonfly"
"Dragonfly"

Olivia Barns Grade 7 Printmaking 24" W x 23" H

"Giraffe"
"Giraffe"

Elana Dimino Grade 6 Color Drawing 9" W x 12" H

"The Elk"
"The Elk"

Gabby Fields Grade 7 Sculpture 5" W x 4" H

"Peacock"
"Peacock"

Jenna Hood Grade 7 Crafts & Fibers 13" W x 28" H x 26" D

"Thankful Song"

Uyen Vi Ly

Grade 8

Computer Generated

WAYNE CARLE MS

Untitled
Untitled

Hayleigh Martinez Grade 6 Second Place - Printmaking 6" W x 6" H

Untitled
Untitled

Aidan Sturm Grade 8 Third Place - Alternative Photography 10" W x 15" H x 10" D

Untitled
Untitled

Jadyn Blaser Grade 7 Mixed Media 12" W x 12" H

Untitled
Untitled

Tanner Braketa Grade 8 Sculpture 8" W x 18" H x 16" D

Untitled
Untitled

Izzy Brouwer Grade 8 Sculpture 8" W x 18" H x 14" D

Untitled
Untitled

Travis Frederickson Grade 7 Mixed Media 8.5" W x 11" H

Untitled
Untitled

Sam Iannone Grade 7 Mixed Media 12" W x 12" H

Untitled
Untitled

Emma Lindvig Grade 6 Mixed Media 18" W x 18" H

Untitled
Untitled

Nico Lombardi Grade 6 Mixed Media 12" W x 12" H

WEST JEFFERSON MS

"Shattered Value"
"Shattered Value"

Kaylynn Carlson Grade 8 Painting 12" W x 9" H

"Neurographic Art"
"Neurographic Art"

Adeline Gordon Grade 8 Drawing 12" W x 9" H

"Ocean Starry Night"
"Ocean Starry Night"

Amelia Hobgood Grade 8 Painting 12" W x 9" H

"Cubist Self Portrait"
"Cubist Self Portrait"

Katherine Horneck Grade 8 Mixed Media 12" W x 9" H

"Alive Graffiti"
"Alive Graffiti"

Larissa Jensen Grade 7 Color Drawing 8" W x 8" H

"Digital Mosiac Selfie"
"Digital Mosiac Selfie"

Finley Johnson Grade 8 Computer Generated 6" W x 12" H

"Watercolor Giraffe"
"Watercolor Giraffe"

Gavin Merrell Grade 7 Painting 9" W x 12" H

"Zentangle Parrot in Watercolor"
"Zentangle Parrot in Watercolor"

Serena Pless Grade 8 Painting 12" W x 9" H